Magnus Pettersson återvänder till CBRE som rådgivare – efter bara nio månader på Castellum. För Fastighetssverige berättar han varför logistikmarknaden i Sverige är fortsatt het och vad som kan bli bättre i framtiden.
Efter tre år på CBRE lämnade Magnus Pettersson företaget för att bli uthyrare på Castellum i mars i år. Men efter bara nio månader återvänder han nu till CBRE i en roll som rådgivare med fokus på uthyrning inom industri och logistik.
Han ansluter till sitt tidigare team och tjänst på avdelningen Industrial & Logistic, Advisory and Transaction Services. Han kommer att utgå från CBREs kontor i Göteborg men kommer att arbeta med hela den svenska marknaden – en marknad som han lovordar högt:
– Logistikmarknaden mår fortfarande hur bra som helst, det är bara att titta på de affärer som Logicenters, Bockasjö, Logistic Contractor och Prologis gör, även Kilenkrysset är framgångsrika, så jag tycker fortfarande att marknaden är glödhet.
CBRE samarbetar med fastighetsägare och fastighetsutvecklare för att finna hyresgäster till befintliga fastigheter och nya utvecklingsprojekt i Sverige. Magnus Pettersson tycker att marknaden nästan befinner sig på toppen i de flesta avseendena.
– Det byggs där det kan byggas så att säga, något negativt kanske är brist på mark. Fler kommuner skulle behöva tänka som Eskilstuna och Borås där de är tidigt ute och vill ha dit arbetstillfällen, de ser till att få igenom detaljplaner och förbereda mark snabbt så det bara är att sätta igång.
Magnus Pettersson vill också se förbättringar när det gäller tempot i branschen:
–Det finns mycket att göra fortfarande så att det går fortare och det vore även bra om kommunerna kunde lösa högre höjder i detaljplanerna för fastigheterna. Elva meter räcker inte i nuläget utan vi skulle snarare behöva komma upp i 30 meter.
