Logicenters utvecklar anläggning åt DSV

Logicenters utvecklar ny logistikanläggning i finländska Vanda. Bild: Logicenters

NREP:s Logicenters köper mark i Vanda i Helsingforsregionen för att utveckla en 11 000 kvadratmeter stor logistikanläggning åt DSV Solutions.

Logicenters förvärvar mark i finska Vanda, strax norr om Helsingsfors stadskärna, där man kommer att utveckla en anläggning åt DSV Solutions Oy. Det danska logistikföretaget har skrivit på ett långsiktigt hyresavtal där planerad inflyttning sker under det andra kvartalet 2024.

Den nya fastigheten kommer att byggas utifrån Logicenters hållbara profil med miljöcertifieringen Breeam Very Good och utrustas med bland annat solceller på taket. Anläggningen kommer att ha en total yta på 11 000 kvadratmeter.
– Det här blir en perfekt start på det nya året. Vi är väldigt glada över att ha hittat en perfekt lösning åt DSV och ser fram emot ett långsiktigt samarbete tillsammans. I och med utvecklingen av den nya moderna logistikanläggningen utökar Logicenters sin närvaro i Helsingforsregionen, vilket är landets primära utgångspunkt, säger Jarkko Äikää, Commercial Manager på Logicenters.

DSV är världens tredje största logistikföretag som nu utökar sin närvaro i Vantaa-området. Den nya fastigheten ligger cirka 500 meter från företagets redan existerande logistikcenter som togs i drift 2019.
– Vi är framför allt nöjda med det fina samarbetet tillsammans med Logicenters som verkligen haft förmågan att anpassa sin anläggning efter våra behov. När fastigheten väl är på plats kommer det vara en perfekt möjlighet för oss på DSV att expandera vår logistikverksamhet i Vantaa, nära hjärtat av huvudstadsregionen, med bra anslutningar till hela Finland, säger Jan Magnus Nordberg, vd för DSV Solutions Oy.

Logistikcentret kommer att byggas i närhet av Ring III där man enkelt når Helsingfors och andra större städer i de södra delarna av Finland. Fastigheten ligger dessutom enbart tio minuter med bil från Helsingfors-Vanda flygplats.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer