Kommunala LKF i Lund bygger just nu fler lägenheter än på mycket länge. Totalt arbetar man med nio olika projekt med sammanlagt 643 lägenheter till en totalkostnad av drygt 1,3 miljarder kronor.
LKF:s styrelse har fattat investeringsbeslut för nyproduktion av 61 hyreslägenheter och fyra avdelningar förskola i kvarteret Snickaren på väster samt för två äldreboende och 28 seniorlägenheter inom Arkivet 5 i centrala Lund. Genom dessa byggprojekt tillför man nya bomöjligheter för både yngre och äldre Lundabor.
– Vi är väldigt glada att vi har kunnat starta så många projekt under 2014 och 2015. Förra året byggstartade vi 298 hyresrätter och i år börjar vi bygga ytterligare 345 nya bostäder, säger LKF:s byggnadschef Peter Ovenlund.
Om- och tillbyggnaden av Linero Torg, bostadsområdet Oden etapp 2 på Vikingavägen och kvarteret Fossilen i Södra Råbylund är LKF:s för tillfället största projekt med totalt 335 nya lägenheter i de östra delarna av Lund.
