Ett nytt samhällsbyggarföretag gör entré på marknaden: Gröna Skolfastigheter. Efter att ha lämnat Catella berättar Gröna Skolfastigheters vd och medgrundaren Martin Malhotra för Fastighetssverige om jakten på förvärv, styrkan i bolagets samarbetspartners och ambitionen att notera bolaget.
Efter närmare tio år lämnar Martin Malhotra Catella för att ge sig in i ett nytt projekt. Tillsammans med Fredrik Söderberg, Söderberg Förvaltning, Ferdinand Grumme, Boet Bostad, och Göteborgsentreprenörerna Göran Grell och Fredrik Helgesson grundar han Gröna Skolfastigheter.
– De senaste fem åren har jag fokuserat på att etablera nya bolag såsom Torslanda, Solnaberg och Tre Kronor. Även Gröna Skolfastigheter är ett långsiktigt projekt men där även jag har ett långsiktigt personligt engagemang, säger Martin Malhotra, som blir vd för det nya bolaget.
Gröna Skolfastigheter är ett samhällsbyggarföretag med inriktning på skolfastigheter.
– Vi står inför en period av ökad nyproduktion av skolor ungefär där bostadsmarknaden befann sig för ett antal år sedan. Genom att utveckla, aktivt äga och förvalta skolfastigheter gör vi vår del för att tillgodose det ökande behovet av utbildning och i förlängningen till en stärkt och hållbar välfärd, berättar Martin Malhotra.
Bolaget har för avsikt att både förvärva fastigheter och utveckla själva.
– Vi kommer aktivt söka efter förvaltningsobjekt att förvärva samt arbeta med nyproduktion. Bolagets fokus och långsiktighet gör att vi lönsamt kan utveckla och förvalta allt från förskolor för de minsta till skolor för barn, ungdomar och vuxna.
Vilka geografiska områden ser ni som intressanta?
– Vi kommer att vara i regionstäder och tillväxtområden i Sverige.
Har ni någon tanke på hur stora ni vill bli?
– Vår strategi fokuserar på att hållbart växa bolaget med begränsad finansiell risk. Vi har på sikt ambition att lista bolagets aktie på Nasdaq.
Samarbetspartners till Gröna Skolfastigheter blir Söderberg Förvaltning och Boet Skolfastigheter.
– Genom våra samarbetspartners och medgrundare har vi lång historik och erfarenhet av långsiktig fastighetsförvaltning och fastighetsutveckling. Söderberg Förvaltning är ett familjeföretag i tredje generationen, grundat 1946, med fokus mot kommersiella fastigheter med utvecklings- eller förädlingspotential. Boet Bostad som grundades 2015 var tidiga med att fokusera på hyresbostäder med långsiktigt hållbara hyror – före det blev en mer etablerad strategi efter att bostadsrättsmarknaden blev mer utmanande. Bolagets fina projektportfölj i tillväxtkommuner vittnar om att Boet Bostads långsiktighet fallit ut väl.
