En skakig omvärld med turbulenta finansmarknader och en olycksbådande skuldkris tycks inte beröra företag som huserar i Stockholms innerstad. Åtminstone inte av uthyrningsgraden att döma.
Hyresvärdar i Stockholms centrala delar har inte haft så hög beläggning på tio år. Även i Stockholms övriga delar sjunker vakansgraden. I slutet av 2011 hade hela regionen 9,7 procent vakanser, samma nivå som innan finanskrisen 2008. I Stockholms innerstad utanför city minskade andelen lediga lokaler med nästan två procentenheter under 2011, och var vid årets utgång nere på 5,6 procent.
Efterfrågan på centralt belägna kontorslokaler är stor i Stockholm, samtidigt som någon ökning av utbudet inte kan skönjas under 2012. Utsikterna är alltså goda på kort sikt, både för hyresvärdar som kan se fram emot bibehållna eller ökade hyresnivåer och goda förutsättningar för nya utvecklingsprojekt. Snittårshyran i city låg i slutet av 2011 på 4 200 kronor per kvadratmeter, vilket var 200 kronor per kvadratmeter mer än föregående år.
I och med det begränsade utbudet i innerstan tenderar alltfler företag att söka lokaler i närförort, vilket talar för en gynnsam utveckling även där.
Bolag Dubbelt så många jobbar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, visar en ny rapport från Statistiska Centralbyrån. Vad får det här för effekter för bolagen som har stort kontorsutbud i sin portfölj? Vad tänker de göra åt det? Företrädare för Alecta Fastigheter, Atrium Ljungberg, Balder, Diös och Wihlborgs svarar Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.