CBRE stärker sin rådgivningsverksamhet med Daniel Hummel som ny vd för den svenska verksamheten. För Fastighetssverige berättar han om nya tjänsten på CBRE, återkomsten till fastighetsbranschen och ger sin syn på transaktionsmarknaden 2024.
Efter en kort sejour med Anders Liljenstolpe – som nu lämnat bolaget – vid rodret har CBRE nu funnit en ny lösning för kring vd-rollen för den svenska rådgivningsverksamheten. Ny vd blir Daniel Hummel som ansluter från Stockholm Corporate Finance. Innan sin tid som Senior Advisor på Stockholm Corporate Finance har Daniel Hummel varit vd för Fastator i knappt två år och tillbringat 16 år inom Swedbank-sfären.
– CBRE är en organisation som präglas av hög kompetens, av starka och sunda värderingar och långa kundrelationer. Dessutom är företaget sin storlek till trots förvånansvärt entreprenöriellt. Jag är övertygad om att detta i kombination med en spännande marknad kommer att skapa många möjligheter till att växa CBRE:s och våra kunders affärer – en resa jag gärna vill vara med på, säger Daniel Hummel till Fastighetssverige om nya tjänsten på CBRE.
Hur blir det att komma tillbaka till fastigheter fullt ut?
– Jag ser väldigt mycket fram emot att börja arbeta på CBRE och på en marknad där jag tror vi kommer att få se en hel del aktivitet framöver. Fastigheter är ett spännande tillgångsslag, kanske i synnerhet i tider som präglas av starka samhällstrender. Jag tänker på nya sätt att arbeta, nya affärsmodeller vad gäller marknadsföring och distribution av produkter och kanske inte minst ESG-frågor.
Hur ser du på marknadsläget inför 2024 och hur tror du transaktionsmarknaden kommer att utvecklas under det kommande året?
– Vi ser fortsatt att det kommer att vara en låg aktivitet på transaktionsmarknaden när vi går in i 2024 kopplat till det nya högre ränteläget och högre finansieringskostnader. Det vi också ser är att yielderna toppar under 2024 och att förutsättningarna ser betydligt bättre ut när vi går in i 2025.
– Med detta sagt finns det fortfarande investerare med mycket kapital som kommer fortsätta investera under 2024.
