Kvintett bakom stor logistikpark i Göteborg

Fem företag ligger bakom satsningen på Port of Gothenburg Logistics Park. Bild: Göteborgs Hamn

Nu växer en ny logistikpark fram precis intill Göteborgs Hamn. Parken är hela en miljon kvadratmeter stor och förväntas skapa över 2 000 nya arbetstillfällen. Göteborgs Hamn, NCC, Prologis, Eklandia och Bockasjö är fastighetsägare i den nya parken.

Det har länge varit brist på logistikmark intill Göteborgs Hamn. Men nu växer en en miljon kvadratmeter stor park fram – Port of Gothenburg Logistics Park. Cirka hälften av ytan, 500 000 kvadratmeter, kommer att omvandlas till lager- och logistikfastigheter under de närmaste åren.

– Det här är en jättesatsning och ett gyllene tillfälle för alla företag som vill etablera lager precis intill Skandinaviens största hamn, säger Magnus Kårestedt, vd för Göteborgs Hamn.

Fem företag är fastighetsägare i den nya logistikparken – Göteborgs Hamn, NCC, Prologis, Eklandia och Bockasjö. Parken ligger precis i anslutning till hamnens godsterminaler på Hisingen i Göteborg.

– Oavsett var i parken företag etablerar sig är det aldrig mer än tio minuters transport från kajkanten, vilket är perfekt för importföretag som vill ha korta och kostnadseffektiva transporter från hamn till lager, säger Magnus Kårestedt.
DB Schenker och däckimportören Amring är två exempel på företag som redan flyttat in. Hela parken kommer att vara färdigetablerad cirka 2025.

Över 2 000 nya arbetstillfällen skapas i den nya logistikparken. Det är framför allt lagerarbetare som kommer att anställas, men även administrativ personal.

– Logistik är en paradgren för Göteborg och skapar många jobb i vår region. Port of Gothenburg Logistics Park befäster vår position som landets logistikhuvudstad, säger Magnus Kårestedt.

Fastighetsägarna i Port of Gothenburg Logistics Park:

Bockasjö
Bockasjö erbjuder 311 000 kvadratmeter mark i den nya logistikparken. På den ytan finns kapacitet att uppföra fem större byggnader på totalt 160 000 kvadratmeter. Markarbeten påbörjas redan under hösten 2015.

Prologis Norden
Prologis del av parken planeras för byggstart till hösten 2015. Tre byggnader för upp till sju kunder i parken planeras. Totalt förfogar Prologis över en yta på 130 000 kvadratmeter. Första etappen beräknas vara klar sommaren 2016.

NCC Property Development
NCC:s del av parken ligger precis vid hamnentrén och är 220 000 kvadratmeter stor. NCC planerar tre energieffektiva logistikbyggnader från 3 000 kvadratmeter till 30 000 kvadratmeter. Varje byggnad kan ha en eller flera hyresgäster.

Eklandia Fastighets AB
Eklandias område i parken är 127 000 kvadratmeter stort. 60 procent av denna yta kan bebyggas och byggstart beräknas till första kvartalet 2016. De första hyresgästerna beräknas flytta in vid årsskiftet 2016/2017.

Göteborgs Hamn
Göteborgs Hamn har totalt 440 000 kvadratmeter mark i parken – 20 000 kvadratmeter som är tillgänglig redan idag samt 420 000 kvadrat i ett område som kan bebyggas från 2017. I hamnbolagets del av parken kan höglager byggas upp till 35 meter. En del av parken kommer också att vara spåransluten.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer