Kungsleden tecknar 15-årigt kontrakt i Eskilstuna

Kungsleden skriver ett 15-årigt hyresavtal med Friskis & Svettis om ett totalt kontraktsvärde på cirka 60 miljoner kronor. Fastigheten Sveaplans Centrum är en handelsfastighet i centrala Eskilstuna och lokalerna som Friskis och Svettis hyr är på 3 900 kvadratmeter.

I höstas blev övre planet på knappt 4 000 kvadratmeter vakant när Bernhardssons Möbler flyttade och stängde butiken. Kungsleden bygger nu om och anpassar lokalen för Friskis & Svettis med beräknad inflyttning i april 2014. I de nya lokalerna räknar Friskis & Svettis med att expandera sin verksamhet.

Med en ny hyresgäst i huset är Kungsledens målsättning att konvertera fastigheten till dagligvaruhandel och friskvård vilket blir en ny profil för Sveaplans Centrum.

Kungsleden arbetar även med att förändra detaljplanen för området och skapa byggrätter för nya bostäder.

– I Kungsledens nya strategi ligger även att arbeta med projekt- och fastighetsutveckling. Jag ser arbetet med fastigheten i Eskilstuna som ett bra exempel på detta där även utvecklande av nya byggrätter är en del i värdeskapandet, säger Kungsledens tillförordnade vd Anders Kvist.

Läs också