Kungsleden säljer fyra kommersiella fastigheter. Den totala köpeskillingen uppgår till 36 miljoner kronor.
Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till cirka 4 000 kvadratmeter. Tre av fastigheterna är belägna i Värnamo och en fastighet i Kristianstad. Fastigheterna är till huvudsak butik-, industri- och lagerfastigheter.
Köpare av fastigheten i Kristianstad är Astral Holding AB och köpare av fastigheterna i Värnamo kommun är DaCapo AB. Frånträde av samtliga fastigheter är beräknat till den 1 mars 2010.
– Vi fortsätter att aktivt jobba med vår portföljsammansättning. Här ser vi en bra möjlighet att sälja några fastigheter till lokala fastighetsägare, säger Kungsledens VD Thomas Ers�©us i en kommentar.
