Kungsleden lämnar Eskilstuna

Ylva Sarby Westman, vice vd på Kungsleden. Bild: Kungsleden

Kungsleden säljer hela sitt Eskilstunabestånd till Regio för 700 miljoner kronor, i linje med fastigheternas bokförda värde.

Affären omfattar 14 handels- och kontorsfastigheter och en tomträtt. Priset uppgår till cirka 700 miljoner kronor före avdrag för latent skatt, vilket är i linje med fastigheternas bokförda värde. Nordanö var rådgivare till säljaren Kungsleden.

Fastigheterna har en uthyrningsbar area om drygt 80 000 kvadratmeter, varav cirka 20 000 kvadratmeter har stått vakant under lång tid.

Stora hyresgäster är bland annat Coop, Eskilstuna kommun och Landstinget Sörmland.

– Vi har fått möjligheten att sälja vårt Eskilstunabestånd till en bra och långsiktig fastighetsägare med fokus på regionstäder. Det frigjorda kapitalet kommer att användas till värdeskapande investeringar i någon av våra prioriterade tillväxtmarknader Stockholm, Göteborg, Malmö eller Västerås. Transaktionen innebär också att vi stärker vårt fokus på kontor och minskar andelen handelsfastigheter i portföljen till att utgöra fem procent av det totala fastighetsvärdet, säger Ylva Sarby Westman, vice vd och CIO Kungsleden.

Regio, som sedan tidigare äger fem fastigheter i centrala Eskilstuna, blir genom förvärvet den ledande privata fastighetsägaren i Eskilstuna. I samband med förvärvet inleds ett nytt samarbete med bolaget Mälarstaden Asset Management AB (”Mälarstaden AM”) som kommer att hantera fastigheterna i enlighet med Regios etablerade förvaltningsmodell. Mälarstaden AM är ett nyetablerat förvaltningsbolag med Pontus Rode, tidigare medgrundare till Heimstaden Bostad, som vd.

Efter förvärvet uppgår Regios fastighetsvärde till cirka 8,5 miljarder kronor och portföljen omfattar cirka 470 000 kvadratmeter, huvudsakligen kontorslokaler.

Eric Bergström, vd för Regio och partner i Brunswick Real Estate, säger:
– 2018 har varit ett spännande år för Regio som har kännetecknats av flera strategiskt viktiga förvärv. När vi nu förvärvar Kungsledens samtliga fastigheter i Eskilstuna stärker vi vår position i staden och blir den ledande privata fastighetsägaren i en stark regionstad. Genom fastigheternas centrala lägen, i kombination med vårt nuvarande bestånd, ser vi stora utvecklingsmöjligheter. Vi avser därför att tillsammans med Mälarstaden AM fortsätta utveckla fastigheterna genom att omgående initiera ett omfattande investeringsprogram. Vi är övertygade om att en aktiv fastighetsförvaltning och stadsutveckling med hållbarhet i fokus är viktiga faktorer för en stads tillväxt.

Regio tillträder i januari 2019 och det årliga driftnettobortfallet för Kungsledens del uppgår till omkring 40 miljoner kronor.

I och med försäljningen lämnar Kungsleden Eskilstuna och stänger sitt lokalkontor på orten.

Regio är ett samägt fastighetsbolag som startades av Tredje AP-fonden och Brunswick Real Estate under 2015. Brunswick förvaltar det samägda bolaget där AP3 är majoritetsägare.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer