Kista är en av Stockholms största kontorsmarknader och Europas främsta och mest väletablerade ICT-kluster. Varje dag arbetar och studerar över 40 000 människor i området som erbjuder en unik miljö för innovation och entreprenörskap.
– Vi hälsar ALSO och WSI hjärtligt välkomna som hyresgäster och är också mycket glada att kunna erbjuda Incell större lokaler. Kista är inne i en spännande utvecklingsfas som ett av Stockholms stads prioriterade fokusområden. Målet är att stadsdelen ska bli en ännu mer attraktiv miljö med en blandning av arbetsplatser, bostäder, service och utbildning. Vi på Kungsleden är den tredje största fastighetsägaren i Kista och har en viktig roll i att bidra till områdets utveckling, säger Sven Stork, regionchef Stockholm på Kungsleden.
De nya hyresgästerna är:
• ICT-bolaget ALSO, som hyr cirka 700 kvadratmeter i Reykjavik 2.
• Designbyrån WSI som hyr cirka 800 kvadratmeter i Färöarna 3.
Den befintliga hyresgästen Incell, som utvecklar smarta strömkällor, ökar sin kontorsyta i Färöarna 3 med nästan 300 kvadratmeter.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.