Klimatkalkylering för försäkringsskador i fastighet lanseras

Klimatkalkylering för försäkringsskador i fastighet lanseras
MEPS Klimatkalkylering lanseras i oktober 2023 på svenska marknaden. Under 2024 kommer tjänsten att börja användas av försäkringsbolag i övriga Norden. Bild: CAB

Hur påverkar fastighetsreparationer klimatet? CAB Group lanserar Nordens första systemtjänst för automatisk kalkylering av klimatpåverkan av reparationer i fastigheter. Tjänsten MEPS Klimatkalkylering är en del av MEPS, som är försäkringsbranschens standardsystem för hantering av skadeärenden i fastigheter.

CAB Group och branschorganisationen Svensk Försäkring har tillsammans varit initiativtagare till att ta fram MEPS Klimatkalkylering. MEPS Klimatkalkylering är ett verktyg för försäkringsbolag att få insikter i fastighetsreparationers klimatpåverkan och därmed få underlag att göra mer hållbara val.

MEPS Klimatkalkylering bygger på grunddata från IVL Svenska Miljöinstitutet. IVL och CAB har i samråd beslutat hur MEPS ska beräkna klimatdata. En generell beräkning av skadeärendets klimatpåverkan i form av kilogram koldioxidekvivalenter redovisas i systemet.

Svensk Försäkring med sina medlemsföretag har stort fokus på att minska branschens klimatavtryck. Ett sätt är att skapa medvetenhet kring hur olika val vid reparation av skador i fastigheter påverkar klimatet. Därför är intresset för MEPS Klimatkalkylering stort bland svenska försäkringsbolag, och flera av dem kommer nu börja använda verktyget som en del i sitt eget hållbarhetsarbete.

– Med MEPS Klimatkalkylering kan försäkringsbolag få en större förståelse för byggskadeverksamhetens klimatpåverkan, och därmed kunna fatta mer informerade beslut och vidta åtgärder för att minska sitt klimatavtryck, säger Anders Melkersson, Commercial Director Property på CAB Group AB.

Läs också