Klartecken för tillskott av studentlägenheter

Fyller på stort behov av lägenheter i centralt angränsande läge i Linköping. Fastighetssverige berättar mer.

Fyller på stort behov av lägenheter i centralt angränsande läge i Linköping. Fastighetssverige berättar mer.

Strax väster om centrala Linköping i stadsdelen Gottfridsberg ska det kommunala bostadsbolaget Studentbostäder i Linköping tillföra ytterligare 150 studentlägenheter och utökar därmed beståndet i stadsdelen från 300 till 450 hyreslägenheter för studenter. Kommunen har öronmärkt området för förtätning av studentlägenheter för att möjliggöra för fler studerande att bo i Linköping och studera på stadens universitet.

Detaljplanen som antogs av samhällsbyggnadsnämnden vid det senaste sammanträdet möjliggör förutom 150 nya bostäder även centrumverksamheter i bottenplan. Den nya bebyggelsen kommer bli fyra våningar hög och ska med sin volym, kvartersform och utformning samspela med den befintliga bebyggelsen inom planområdet.

Förtätningen fyller ett stort behov av lägenheter i kvarteret Flamman som idag är ett studentområde i stadsdelen Gottfridsberg. I hela Gottfridsberg bor det cirka 8 170 invånare och den övervägande bostadsformen är hyresrätt. Kommunens ambition är att tillföra ytterligare hyreslägenheter för studenter i framtiden vilket kommer att möjliggöra för fler personer med eftergymnasial utbildning att bo i stadsdelen.

Läs också