Klart: Här är Göteborgsfastigheterna som kommunen vill sälja

Efter flera vändor har nu Göteborgs Stadshus kommit fram till att 29 av stadens kommersiella fastigheter är lämpliga för försäljning de närmaste tre åren. Fastighetssverige berättar mer om planerna och fastigheterna – som har ett sammanlagt värde på över en miljard kronor.

Efter flera vändor har nu Göteborgs Stadshus kommit fram till att 29 av stadens kommersiella fastigheter är lämpliga för försäljning de närmaste tre åren. Fastighetssverige berättar mer om planerna och fastigheterna – som har ett sammanlagt värde på över en miljard kronor.

Efter flera olika utredningar har Göteborgs Stadshus kommit fram till vilka av koncernens fastigheter som är aktuella för försäljning de närmsta åren. I ett utlåtande från stadsledningskontoret föreslås fullmäktige ge Higab, Göteborgslokaler och Parkeringsbolaget i uppdrag att inom en treårsperiod sälja 29 fastigheter som Göteborgs Stadshus beslutat om. Det är nio färre fastigheter än vad som först låg på bordet för över ett år sedan.

Fastighetssverige har tidigare skrivit om Stadshus strävan att sälja delar av koncernens kommersiella fastigheter, ett ärende som sträcker sig tillbaka till fullmäktiges budget för 2019. Då fick Göteborgs Stadshus i uppdrag att förbereda försäljning av hela, eller delar av bolag samt mark och fastighetsinnehav inom koncernen. Hösten 2019 genomförde Stadshus en utredning av förutsättningar för och konsekvenser av försäljning av kommersiella fastigheter som resulterade i att totalt 38 fastigheter, som ägs av Higab, Göteborgslokaler och Parkeringsbolaget, identifierades som säljbara.

Styrelsen i Stadshus beslutade att stryka två fastigheter från listan samt att remittera utredningen till de berörda bolagen och till fastighetsnämnden för att inhämta synpunkter inför det slutliga ställningstagandet. Samtliga remissinstanser har nu inkommit med svar och med utgångspunkt i fullmäktiges uppdrag och remissinstansernas synpunkter föreslår Stadshus att fullmäktige ska besluta om avyttring av sammanlagt 29 fastigheter. Det sammanlagda beräknade marknadsvärdet på de identifierade fastigheterna bedöms till cirka 1,3 miljarder kronor, medan det sammanlagda övervärdet beräknas till cirka en miljard kronor.

I sitt utlåtande lämnar dock stadsledningskontoret en liten brasklapp angående fastigheternas värdering:
”Angivna marknadsvärden bör betraktas som en indikation, i synnerhet mot bakgrund av att uppgifter som analysen bygger på har tagits fram innan coronavirusets utbrott. Hur djupgående och långvariga konsekvenserna av covid-19 blir är behäftat med stor osäkerhet. Det är därför mycket svårt att i dagsläget bedöma samhällsekonomins inverkan på marknadens betalningsförmåga och fastigheternas värde. En värdering får istället göras vid varje tidpunkt för försäljning”, skriver kontoret.

Vidare slår kontoret fast att försäljningarna skulle ge kommunkoncernen en ökad finansiell styrka, minskad risk och möjlighet att självfinansiera nyinvesteringarna, i det fall frigjort kapital och realisationsvinster konsolideras.

Enligt Stadshus beräkningar skulle dock försäljningarna innebära att risknivån ökar i respektive bolag inom koncernen, framför allt i Göteborgslokaler, men även i Higab. För det sistnämnda bolaget bedöms försäljningseffekten innebära att bolagets årliga resultat efter finansiella poster minskar med cirka 26 procent. Motsvarande beräkning av Göteborgslokalers resultatpåverkan indikerar att det årliga resultatet efter finansiella poster minskar med cirka 32 procent. Parkeringsbolagets årliga resultat minskar med cirka två procent enligt motsvarande beräkning.

Även om risknivån ökar i de enskilda bolagen gör Stadshus bedömningen att resultatrisken är hanterbar för koncernen som helhet, med nuvarande förutsättningar i koncernsammansättning och långsiktiga bedömningar av resultat, investeringar och kassaflöde i koncernen.

Här följer Stadshus förslag till fullmäktige om vilka av koncernens fastigheter som är aktuella för försäljning:

Higab, 23 fastigheter:
Kviberg 741:27, del av, Kviberg – Försvaret
Backa 866:722, Lärje Östergård
Nordstaden 702:42, Hotell Eggers
Gårda 28:13, Brewhouse
Landala 39:1, Landala Pumphus
Skår 31:3, Skårs gård
Masthugget 3:12, Saluhall Briggen
Inom Vallgraven 13:1, Göta Källare
Masthugget 9:3, Första Långgatan 10
Kviberg 27:2, Kviberg – Tygförråd
Älvsborg 344:2, Talattagatan 16–22
Tynnered 67:7, Östra Skärvallsgatan 1
Gårda 74:1, Biskopsvillan
Älvsborg 339:2, Talattagatan 1A
Änggården 1:14, Daghem Apotekaregatan
Gårdsten 89:6, Rösereds småskola
Lyckekärr 1:2, Letsegårdsvägen 81
Lorensberg 706:43, Kiosk Kungsportsavenyn 39A
Stampen 21:3, Hantverkshuset Stampen
Angered 96:2, del av, Angereds företagsby
Angered 96:2, del av, Angereds bussdepå
Rud 50:2, Grimmereds industriby
Angered 95:1, Angereds industriby

Förvaltnings AB GöteborgsLokaler, fem fastigheter:
Lorensberg 53:3, Kontor och butik mot avenyn
Backa 104:7, Studentboende, SGS
Majorna 723:7, Privat vårdgivare, avtal med VGR
Styrsö 3:183, Vårdcentral, VGR
Röd 135:1, Vårdcentral, VGR

Göteborgs Stads Parkeringsbolag:
Guldheden 754:69

Läs också