– Försäljningen har fått en flygande start. Sedan säljstarten i slutet av januari är över 75 procent av alla lägenheter redan sålda. Utöver det är ett antal lägenheter reserverade och faktum är att bara två lägenheter är lediga i dagsläget, säger Veronica Persson, sälj- och marknadsansvarig för BRF Steget, Riksbyggen.
I bästa läge i Norra Tyresö centrum bygger Riksbyggen 72 bostadsrätter med flexibla planlösningar så att köparna själva kan välja hur deras lägenhet kommer att se ut. På taket blir det två gemensamma terrasser och ett ”fjärilshotell”. Riksbyggen har fått igångsättningstillstånd för BRF Steget som är den första flera planerade etapper i Norra Tyresö Centrum.
– Den stora efterfrågan för lägenheterna i Brf Steget bådar gott inför de kommande etapperna. Där kommer vi att bygga lägenheter för både små och stora familjer, liksom vårt seniorkoncept Bonum, säger Veronica Persson.
Riksbyggen har nu skrivit entreprenadavtal med JM Entreprenad. Till bostäderna kommer det även att finnas parkeringar i ett gemensamt garage som Riksbyggen delar tillsammans med två andra byggherrar, Småa och Botrygg.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag Under fredagen presenterade Besqab sina siffror för tredje kvartalet 2024 och för året som gått. – Vi tycker att det här är ett stabilt kvartal, ett bra resultat. Vi har genomfört flera framgångsrika säljstarter och vi ser att bostadsmarknaden börjar ta fart, säger vd Magnus Andersson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.