Hemelektronikkedjan Kjell & Company utökar sitt huvudkontor i Jernhusens fastighet Foajén i Malmö. Företaget har vuxit ur de lokaler de hyrt sedan 2020 och kommer därför, efter sommaren, flytta till större lokaler i samma fastighet.
För cirka fem år sedan flyttade Kjell & Company in i Jernhusens fastighet Foajén i Malmö. Under åren har företaget vuxit sig större och flyttar därför till ett större huvudkontor, men väljer samtidigt att stanna kvar i Foajén.
– Vi är väldigt glada för att Kjell & Company vill stanna kvar i Jernhusens lokaler i Foajén, och vi ser fram emot att förstärka relationen långsiktigt. Kjell & Company är en viktig hyresgäst för oss och bidrar starkt till den fantastiska mix av företag som finns i huset, säger Berit Christenson, regionchef stationer syd på Jernhusen.
Kjell & Company har även butiker vid flera av Jernhusens stationer runtom i landet.
– Vi fortsätter att växa och därför behöver vårt huvudkontor också bli större. Vi är väldigt nöjda med Jernhusen som fastighetsägare, varför det var ett enkelt beslut att utöka här. Vi ser fram emot att stanna kvar i Foajén som har ett svårslaget läge precis vid Malmö Centralstation, säger Andreas Rylander, vd på Kjell & Company.
I de nya lokalerna på 1 111 kvadratmeter blir Kjell & Company grannar med annat Handelsbanken, Aspekta och Ramboll. Flyttlasset till den nya lokalen i huset går efter sommaren i år.
