Kicks öppnar i Kronprinsen

Kicks öppnar i Kronprinsen
Heimstaden får Kicks som ny hyresgäst i Kronprinsen. Bild: Heimstaden

Heimstaden tecknar hyresavtal med Nordens ledande skönhetsaktör till Kronprinsen i Malmö. Kicks slår upp dörrarna till sin nya butik i november 2025.

Kicks har idag 228 butiker runt om i Norden och etableringen på Kronprinsen blir den senaste i raden. Etableringen är ett kvitto på Kronprinsens attraktiva position skriver Heimstaden i pressmeddelandet om uthyrningen.
– Vi är väldigt glada att Kicks valt Kronprinsen för sin expansion och det ska bli kul att följa deras resa hos oss, säger Sara Escobar, centrumledare på Kronprinsen.

Fastigheten färdigställdes 1964 och är med sina 27 våningar en av Malmös högsta och mest ikoniska byggnader. Kronprinsen har i genomsnitt 10 000–11 000 dagliga besökare. Kicks blir den första renodlade skönhetsbutiken i Kronprinsen och kommer ha 249 kvadratmeter butiksyta. De flyttar in mot slutet av november 2025.
– Vi ser fram emot att öppna i Kronprinsen, ett läge med stor potential och ett starkt kundunderlag. Malmö är en viktig marknad för oss och etableringen är ett naturligt steg i vår fortsatta tillväxtresa, säger Carola Lundell, vd på Kicks.

Läs också