Karlastaden rekryterar ny CFO

Stefan Olofson Troede. Bild: Karlastaden Utveckling

Karlastaden Utveckling rekryterar Stefan Olofson Troede som ny CFO. Han kommer senast från Skanska.

Stefan Olofson Troede kommer att gå in i CFO-rollen i det joint venture-bolag, ägt av Serneke och NREP, som ska utveckla hela projektet Karlastaden.

I och med att detaljplanen för Karlastaden blev antagen i kommunfullmäktige tog projektet ytterligare ett avgörande steg mot genomförande.

– Jag har med spänning följt utvecklingen av projektet och ser verkligen fram emot att få vara med och utveckla en ny ”stad” i Göteborg, säger Stefan Olofson Troede.

Han har 19 års erfarenhet av projektutveckling och fastigheter inom Skanska och har bland annat varit verksam som CFO för Skanskas projektutvecklingsverksamhet i Norden och Europa.

– Stefans långa och breda erfarenhet från projektutveckling, fastighetsverksamhet och tidigare CFO-roller kommer att vara mycket värdefullt för oss i genomförandet av Karlastaden, säger Jörgen Eriksson, vd på Karlastaden Utveckling.

Stefan Olofson Troede börjar sin anställning den 5 september 2017.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer