JM produktionsstartar bostäder i Marievik

JM produktionsstartar bostäder i Marievik
Spiran, Marieviks Udde. Bild: JM.

JM har startat produktionen av projektet Spiran, som består av 128 bostadsrätter i söderorts högsta bostadshus beläget på Marieviks Udde. Försäljning pågår och inflyttning beräknas starta i det andra kvartalet 2029,

Spiran består av 32 våningar och bildar tillsammans med projektet Rex ett större kvarter med totalt 256 bostäder och ett underliggande garage. Försäljning pågår och inflyttning beräknas starta i det andra kvartalet 2029, med beräknat färdigställande under samma kvartal. Produktionsstarten redovisas inom affärssegmentet JM Stockholm i det andra kvartalet 2026.

Detta är den tredje produktionsstarten för JM inom Marieviks Udde, där det totalt ska bli fyra kvarter med cirka 620 JM-bostäder, förskola och kommersiella lokaler.

– Vi är mycket glada över att nu inleda produktionen av ytterligare ett projekt i Marieviks Udde, där Spiran blir områdets högsta byggnad. Här skapar vi bostäder med spektakulär utsikt över Stockholm, säger Jon Semb-Josefson, regionchef Stockholm Stad, JM Stockholm.

Läs också