Jacob Karlsson om dubbla påskpresenterna: ”En optimal affär”

K-Fastigheter inledde påsken genom att slå till med dubbla förvärv i Borås och Gävle förra veckan. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson om en "optimal affär", projektportföljens styrka och den stora skillnaden på marknaden nu jämfört med Q1 2020.

Dymmelonsdagen blev en dubbelonsdag för K-Fastigheter när man i förra veckan avslutade kvartalet med att köpa en byggrätt för 700 lägenheter i Gävle och en utvecklingsfastighet med kassaflöde i Borås.

I Gävle har K-Fastigheter ingått avtal med Palisander Gruppen Skandinavien om förvärv av fastigheten Gävle Sätra 108:20 vid Gävletravet i nordvästra Gävle. K-Fastigheter planerar att bygga cirka 700 lägenheter i koncernens egenutvecklade Lamellhus. Underliggande totalt fastighetsvärde uppgår till cirka 122 miljoner kronor och förväntad bruttoarea uppgår till cirka 51 000 kvadratmeter baserad på lagakraftvunnen detaljplan.
– I Gävle har vi två projekt som är igång idag, och de här 700 byggrätterna som vi lägger till nu representerar en volym som bär respekt med sig, det är rätt skönt att ha den säkringen för flera år framåt klar redan nu, säger Jacob Karlsson till Fastighetssverige.

I Borås har K-Fastigheter ingått avtal med Västprojekt AB med partners om förvärv av fastigheten Borås Getängen 22 i nordvästra delen av staden. Här ska K-Fastigheter utveckla en detaljplan som möjliggör byggnation av cirka 350 lägenheter i koncernens egenutvecklade lamellhus. Fastigheten inrymmer idag flertalet hyresgäster, där största hyresgäst är Praktiska gymnasiet, med ett hyreskontrakt till 30 juni 2025. K-Fastigheter har för avsikt att fortsätta framdriften av den detaljplan som tidigare ägare påbörjat.
– Vi vill alltid ha tre års framförhållning i projektportföljen, men kan vi samtidigt få tillgång till ett kassaflöde redan innan, vilket är fallet i Borås den här gången, så är det fantastiskt. Jag ser det här som en optimal affär och eftersom vi redan har en tidigare affär klar i Borås med 600 byggrätter så blir detta ett väldigt fint komplement, säger Jacob Karlsson.

I bokslutskommunikén presenterade K-Fastigheter nya operativa mål som drogs upp 30 procent och Jacob Karlsson upplever att det första kvartalet har varit så starkt för bolaget att han redan nu känner sig säker på att man kommer nå delmålen under 2021.
– Vi har gjort förvärvet med Finja Prefab och har gått från tre till fyra verksamhetsben så jag känner otroligt stark tillförsikt inför framtiden, jag känner mig trygg i att vi kommer nå målen i år.

Jacob Karlsson berättar också att han märkt en klar förändring på marknaden under årets första kvartal jämfört med Q1 2020, som ju i slutfasen kom att påverkas mycket av pandemin.
– Den stora skillnaden är att konkurrensen på marknaden är mycket högre nu än den var för ett år sedan, då var det många aktörer som pausade sin aktivitet medan vi då passade på att gasa. Men även om vi upplever större konkurrens nu så känner vi oss trygga med den portföljen vi har.

Läs också