Invesco och Scius köper i Helsingborg

Invesco Real Estate och Scius Partners förvärvar detaljhandelsfastighet i Helsingborg från Grosvenor Europe.

Invesco Real Estate (IRE) förvärvar tillsammans med sin lokala partner i Norden, Scius Partners, en handelsfastighet i Helsingborg av Grosvenor Europe.

Fastigheten omfattar cirka 10 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta och är fullt uthyrd till Ica Maxi, Apoteket Hjärta samt Systembolaget. Grosvenor Europe har aktivt förvaltat tillgången sedan förvärvet 2011 och har nyligen byggt ut fastigheten åt Apoteket Hjärtat och Systembolaget.

– Vi har investerat i Sverige på uppdrag av våra globala kunder sedan 2006 och vi fortsätter aktivt söka attraktiva möjligheter för långsiktig avkastning. Detta förvärv uppfyller våra krav tack vare sitt långa leasingavtal med ICA Maxi Stormarknad, som bedriver detaljhandel i ett attraktivt läge. Öppnandet av Systembolaget förstärker detta ytterligare. Vi är glada över att kunna göra den här investeringen för en av våra brittiska investerare, säger Rob Johnston, Senior Director, Transactions på Invesco Real Estate.

– Vi ser positivt på den svenska fastighetsmarknaden och hoppas kunna slutföra fler förvärv tillsammans med Invesco Real Estate under 2018, kommenterar Joen Siggelin på Scius Partners.

– Försäljningen ger oss möjlighet att leverera mycket god avkastning till våra investeringspartners. Det finns fortsatt goda förutsättningen för tillväxt på den svenska handelsmarknaden och Grosvenor fortsätter därför att leta investeringsmöjligheter här. Vi fortsätter även att satsa på att förädla våra befintliga detaljhandelsfastigheter i Sverige både genom att uppgradera mixen av detaljhandel, restauranger och upplevelser i våra centrum och genom förtätning genom tillägg av bostadshus, säger Carl Strufve, ansvarig för Grosvenor Europes verksamhet i Norden.

Invesco Real Estate rådgavs av Linklaters och PWC och Grosvenor Europe av Cushman & Wakefield och Cederquist.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer