Ingela Lindh föreslås till John Mattsons styrelse

Bild: John Mattsson

Valberedningen i John Mattson Fastighetsföretagen AB har idag beslutat att föreslå Ingela Lindh till ny styrelseledamot att väljas in på årsstämman 22 april.

Vidare föreslår valberedningen omval av styrelsens ordförande Johan Ljungberg samt ledamöterna Ulrika Danielsson, Håkan Blixt och Christer Olofsson. Som tidigare kommunicerats avgick Anna Sander som styrelseledamot i december 2020.

Ingela Lindh har stor erfarenhet av fastighetsbranschen och av stadsbyggnad. Hon var stadsdirektör i Stockholm stad mellan 2016 och 2018 och har även varit stadsbyggnadsdirektör vid Stockholms stadsbyggnadskontor, vd för Stockholms Stadshus AB samt vd för Stockholmshem. Ingela Lindh är idag ordförande i Fastighetsägarna Sverige och i Svensk Byggtjänst samt styrelseledamot i bland annat Anders Bodin AB. Ingela är utbildad arkitekt vid KTH.

– Vi är mycket glada att kunna föreslå Ingela till ny styrelseledamot i John Mattson. Med sin breda erfarenhet, sina gedigna kunskaper och personliga egenskaper kommer Ingela kunna bidra stort till tillväxt- och utvecklingsarbetet i John Mattson, säger Jan-Erik Lindstedt valberedningens ordförande.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer