Ikano Bostad bygger 100 bostäder i Elinegård

Radhusprojektet Brf Fröa består av 38 radhus med planerad inflyttning vintern 2025. Bild: Ikano Bostad

Vid kanten av Limhamns kalkbrott i Malmö fortsätter stadsdelen Elinegård att ta form. Ikano Bostad har varit med och utvecklat Elinegård sedan starten 2014. Hittills har bolaget byggt cirka 800 bostäder i stadsdelen, och igår togs första spadtaget för ytterligare drygt 100 bostäder.

– Det är glädjande att bostadsbyggandet i Malmö fortsätter och att vi har aktörer som delar vår syn på den potential som finns i Malmö och Elinegård. Jag är stolt över att Malmö har en engagerad byggbransch med bland andra Ikano Bostad och alla andra aktörer i LFM30, som tillsammans med staden arbetar för en klimatneutral byggsektor. Det är ett otroligt viktigt steg på vägen till ett klimatneutralt Malmö 2030, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande i Malmö stad.

Elinegård är en av Malmös framväxande stadsdelar. När allt står klart kommer här att finnas cirka 5 200 bostäder, skola, förskolor och närservice. Sedan utvecklingen startade har Ikano Bostad byggt cirka 800 bostäder i området.

– Det är väldigt roligt att vi nu är i gång med nästa omgång bostäder att längta hem till. I Elinegård bygger vi verkligen bostäder så att det finns något för alla. Alltifrån lägenheter som både hyresrätter och bostadsrätter till radhus. Här finns bostäder oavsett vilken fas i livet man är i, säger Josefine Wikström, chef på nya bostäder på Ikano Bostad.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer