IB Invest senarelägger Q1-rapporten

IB Invest senarelägger Q1-rapporten
Rapportfloden för Q2 sätter nu igång.

Ilija Batljans pressade ägarbolag Ilija Batljan Invest har beslutat att senarelägga publiceringen av bolagets delårsrapport. Nytt datum för publicering av delårsrapporten är 9 juni 2023.

Tidigare kommunicerat datum för publicering av delårsrapporten var 31 maj 2023. Någon anledning till beslutet framgår inte av pressmeddelandet som skickades ut under torsdagskvällen. Ägarbolaget har dock på obestämd tid skjutit upp räntebetalningar på sina utestående hybridobligationer från och med nästa förfallodatum, detta enligt ett separat pressmeddelande som lämnades i tisdags kväll.

De flesta av Ilija Baltljans SBB-aktier ligger i ägarbolaget Ilija Batljan Invest – aktier som har rasat kraftigt i värde på sistone. Under torsdagen backade B-aktien med 1 procent.

Läs också