I dag påbörjas bygget av Västra Balingsnäs

Den natursköna miljön, med skogsstråk bland husen, men ändå på cykelavstånd till Huddinge centrum lockar många.
– Den 5 maj sätter vi spaden i jorden för de 260 bostäderna, som ska byggas i harmoni med den vackra naturmiljön, säger kommunalrådet Tomas Hansson, kd, ordförande i samhällsbyggnadsnämnden, Tomas Hansson (kd).

Förutom det naturnära, med en egen våtmark där de boende kan gå på spänger, är det också nära till bad, skidspår och andra fritidsaktiviteter.
Andra skäl till den stora efterfrågan är mer jordnära: Den prisbelönade Balingsnässkolan ligger alldeles i närheten och förskolor finns också intill bostadsområdet.

Bebyggelsen blir blandad med drygt 100 fristående hus och bostadsrätter.
Husen varierar mellan fristående villor, parhus, radhus och kedjehus.
Här ska också finnas lägenheter i flerbostadshus och lägenheter för 50+

– Bland dem som redan anmält intresse hör vi att naturupplevelser tillför kvaliteter som blir en stark faktor, säger Peder Williamson, vice vd på Småa.

Första spadtaget är mellan klockan 11 och 13 i dag. Samtidigt lanseras hemsidan www.vastrabalingsnas.se.

Säljstarten sker den 18 maj.
– Med det här konceptet tror vi att det går alldeles lysande när vi väl trycker på knappen, säger Peder Williamson.

– För den som söker är också Huddinge som en stor inflyttningskommun attraktivt. Med Flemingsberg som stark regional kärna med Södertörns tingsrätt, högskolan och två universitet är dragningskraften stark, säger Tomas Hansson.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer