Hyr ut 10 000 kvadratmeter i Växjö

Bild: Istock

Emilshus har tecknat nya hyresavtal om cirka 800 kvm och förlängt hyresavtal om cirka 9 200 kvadratmeter, samtliga i Växjö. Totalt årligt hyresvärde för hyresavtalen uppgår till 7,6 miljoner kronor och genomsnittlig avtalslängd är sju år.

Växjö Rivningstjänst har tecknat ett nytt hyresavtal avseende industrilokaler om 667 kvadratmeter i Västra Mark som löper från den 1 december 2023. Emilshus befintliga hyresgäst Småländska Bil förlänger sitt hyresavtal avseende 5 717 kvadratmeter från den 1 januari 2024. Därtill har hyresavtal förlängts med Röda Korset om 2 620 kvadratmeter och Rexel Sverige om 876 kvadratmeter, varav 122 kvadratmeter avser nyuthyrning, med tillträde den 1 januari 2024 respektive den 1 mars 2024.

– Det är glädjande att Emilshus har förlängt hyresavtalen med befintliga hyresgäster samtidigt som vi välkomnar en ny hyresgäst till verksamhetsområdet Västra Mark. Vi fortsätter att arbeta aktivt och strukturerat i uthyrningsverksamheten för att hitta nya stabila hyresgäster att skapa långsiktiga relationer med, kommenterar Jakob Paljak, Operativ chef för Emilshus.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer