Image

Hufvudstaden hämtar CFO från Oscar Properties

Bolag Ingvor Sundbom har utsetts till ny CFO på Hufvudstaden. Ingvor Sundbom kommer även att ingå i Hufvudstadens koncernledning.
Publicerad den 23 Oktober 2015

Datum för tillträde är ännu inte fastställt. Ingvor Sundbom är civilekonom och har en lång och gedigen erfarenhet från flera ledande befattningar inom både den svenska och den internationella finans- och fastighetsbranschen.

Ingvor kommer närmast från tjänsten som CFO hos det börsnoterade fastighetsbolaget Oscar Properties. Dessförinnan var hon under sju år CFO på Bonnier Fastigheter AB.

– Vi är väldigt glada över att Ingvor väljer att börja hos oss. Med sin breda och djupa fastighetskompetens kommer hon på ett värdefullt sätt bidra till att Hufvudstaden fortsätter att utvecklas mot uppsatta mål, säger Ivo Stopner, verkställande direktör på Hufvudstaden.

- Henrik Ekberg
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Bonnier Fastigheter på Branschguiden

Bonnier Fastigheter ska på utvalda delmarknader med lokal närvaro och ett långsiktigt engagemang förvärva, utveckla, förädla och förvalta egna fastigheter. Sedan 1856 har Bonnier varit en långsiktig fastighetsägare och samhällsutvecklare som bidrar till ett hållbart, tryggt och öppet samhälle. Verksamheten bedrivs i tre affärsområden: Kommersiella Fastigheter, Bostad och Invest. Merparten av de direktägda fastigheterna är belägna i Stockholms innerstad och Uppsala. Bonnier Fastigheter är helägt av familjen Bonnier.

Läs mer om Bonnier Fastigheter på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu satsar Aparta i Sverige – och vidare ut i Europa

Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige