Karolina Cederhage har utsetts till ny kommunikationsdirektör på Skanska. Hon har arbetat på Skanska sedan 2011 och är för närvarande kommunikationschef. Hon har erfarenhet från flera affärsenheter och stora projekt. Karolina Cederhage har arbetat med kommunikation inom multinationella företag i 17 år.
Karolina Cederhage tillträder idag och rapporterar till vd Anders Danielsson. Honefterträder Katarina Grönwall som går till en ny tjänst på Handelsbanken.
– Jag vill välkomna Karolina i hennes nya roll. Hon har en bred erfarenhet av kommunikation och en god förståelse av företaget. Hon är en mycket kunnig, resultatorienterad och värderingsdriven kollega och jag ser fram emot att arbeta tillsammans. Jag vill också tacka Katarina och önska henne stort lycka till i sin nya roll, säger Anders Danielsson, vd och koncernchef, Skanska.
