Image

Hon blir ny chefsjurist hos Fastighetsägarna

Karriär Åse Sundström blir ny chefsjurist hos Fastighetsägarna GFR. Hon efterträder Charlotte Andersson.
Publicerad den 27 Oktober 2011
Bild: Fastighetsägarna

Åse Sundström kommer närmast från Hyresnämnden i Göteborg och påbörjar den 14 november sin nya tjänst.

- Det här jobbet är väldigt spännande. Jag har alltid haft staten som arbetsgivare där ramarna är givna, på gott och ont. Det kan vara bra med ramar så man vet vad man har att rätta sig efter, men det begränsar också. Det här blir något annorlunda. Nu hoppas jag kunna vara med och påverka verksamheten mer, säger Åse Sundström.

Hon tog sin juristexamen 1992 och gick därefter domarbanan. Efter flera år som domare i hovrätten och utredningssekreterare i Regeringskansliet fick hon tjänsten som hyresråd vid Hyres- och arrendenämnden i Göteborg.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige