Högsta vakansgraden på fem år i centrala Stockholm

Peter Wiman, analyschef på Savills. Bild: Savills

Under årets andra kvartal har vakansgraden för kontor i centrala Stockholm (CBD) fortsatt att öka och den öppna vakansgraden uppgår till cirka 3,7 procent och till strax över 4,8 procent om kommande vakanser inkluderas, vilket är en ökning med mer än en procent jämfört med kvartalet innan. Därmed är lite drygt 80 000 kvadratmeter kontor vakanta i city. Detta enligt Savills.

Sedan slutet av 2015 har den öppna vakansgraden i centrala Stockholm (CBD) pendlat mellan tre och fyra procent vilket varit en starkt bidragande orsak till de senaste årens goda hyrestillväxt.

– De senaste årens låga kontorsvakanser har lett till inlåsningseffekt på hyresmarknaden och hyresgästerna har haft få alternativ vid omlokaliseringar. Det har lett till kraftigt stigande hyror i city och på senare tid även på Malmarna. Nu när utbudet på lediga lokaler ökat kraftigt så hamnar hyresgästerna i ett bättre förhandlingsläge, kommenterar Peter Wiman, research-chef på Savills.

Under slutet av 2019 uppgick volymen av lokaler som erbjuds i andra hand till strax över tiotusen kvadratmeter. Sedan årsskiftet har volymen av andrahandsuthyrningar mer än fördubblats och uppgår till närmare 25 000 kvadratmeter.

– Även om lokaler som erbjuds i andra hand är mindre attraktiva ur ett uthyrningsperspektiv, så är dessa trots allt ett konkurrerande utbud på lokalmarknaden och utgör en dold vakans på marknaden. Andrahandsuthyrningarna motsvarar cirka 1,4 procent av lokalutbudet i CBD, vilket innebär att den totala vakansgraden uppgår 6,2 procent, vilket är nivåer som vi inte sett på flera år, säger Peter Wiman.

– Vid en närmare analys av andrahandslokalerna som ligger ute, så ser man en tydlig koppling till tech-sektorn. Många företag inom sektorn har växt mycket snabbt och i många fall har man växt ur sina lokaler och flyttat till andra lokaler och väljer att hyra ut sina gamla lokaler i andrahand. Det senaste kvartalet har vi dock noterat en tydlig ökning av tech-bolag som hyr ut över- eller expansionsyta i andra hand, vilket kan vara en effekt av den rådande pandemin i ett försök att minska kostnaderna, säger Filip Lindmark, associate director på Occupier Services på Savills.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer