Image

Hemfosa köper av DSV

TRANSAKTIONER Det danska logistik- och transportföretaget, DSV, säljer logistik- och lagerfastigheter till Hemfosa Fastigheter.
Publicerad den 22 Mars 2010

Den totala ytan omfattar närmare 90 000 kvadratmeter. Fastigheterna är belägna i södra Sverige.

- Affären är ett tydligt tecken på att transaktionsmarknaden i Sverige börjar komma igång igen avseende lager/logistik. Det upplägg som affären genomförts på visar på vikten av att det finns både pragmatiska säljare och köpare, säger Christina Friberg på Jones Lang LaSalle som har varit projektledare för DSV:s räkning.

- Eddie Ekberg
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige