Image

Hemfosa emitterar obligationslån om 1,2 miljarder

Ekonomi/Finansiering Hemfosa emitterar icke-säkerställda obligationslån med en löptid om tre år. Lånen uppgår till totalt 1 200 miljoner kronor varav 1 100 miljoner kronor löper med en rörlig ränta om Stibors tremånadersränta plus 2,25 procent och 100 miljoner kronor löper med en fast ränta om 3,40 procent.
Publicerad den 30 April 2014

Investerarintresset för obligationslånen var mycket stort och emissionen övertecknades trots en utökning av den initiala volymen.

Likviden från obligationsemissionen kommer att användas till refinansiering av existerande banklån och för den löpande verksamheten. Hemfosa avser att notera obligationslånet på Nasdaq OMX Stockholm inom 60 dagar.

Skandinaviska Enskilda Banken AB och Swedbank AB har varit finansiella rådgivare och Cederquist har varit juridisk rådgivare till Hemfosa.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Advokatfirman Cederquist KB på Branschguiden

Skräddarsydd juridik.

En advokatbyrås hjärta är legal kompetens. Samtliga våra jurister kombinerar expertis inom sina respektive verksamhetsområden med en genuin kunskap om svensk rätt. Detta innebär att vi inte bara tillhandahåller rådgivning av högsta möjliga kvalitet utan också att alla våra jurister kan identifiera de relevanta frågeställningarna inom varje uppdrag och, om nödvändigt, hänvisa till en expert i någon av våra andra verksamhetsgrupper.

En effektiv organisation skapar täta samarbeten – både med klienter och internt. Detta hjälper oss att förstå...

Läs mer om Advokatfirman Cederquist KB på Branschguiden

Partnertexter

Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic


Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE

Senast från Fastighetssverige Plus

Balder säljer inte när Castellum lägger bud på norska Entra

Bolag Castellum förvärvar 100 aktier i norska fastighetsbolaget Entra och ökar därigenom sitt ägande till mer än en tredjedel. Bolaget avser nu lämna ett budpliktserbjudande på de återstående aktierna. Balder, som är största delägare i Entra, kommer dock att tacka nej. Fastighetssverige har talat med Eriks Selin, vd Balder, Sonja Horn, vd Entra samt företrädare för Castellum och fått deras syn på utvecklingen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige