Alecta har inlett skiljeförfarande mot Heimstaden Investment, ett helägt dotterbolag till Heimstaden enligt aktieägaravtalet avseende Heimstaden Bostad, meddelar Heimstaden i ett pressmeddelande.
Alecta hävdar att Fredensborg AS/Ivar Tollefsens etablering av Heim Global Investor AS, och investeringarna i dess fond, konkurrerar med Heimstaden Bostads verksamhet och därmed utgör ett brott mot aktieägaravtalet. Heimstaden Investment håller inte med och noterar att Heimstaden Bostad inte är verksamt inom fondförvaltningsverksamheten och att den investering som Heim Global Investor AS:s fond gör omfattas av undantaget för konkurrensklausulen i aktieägaravtalet.
– Vår ambition är, och har alltid varit, att agera i Heimstaden Bostads bästa och förvalta den gemensamma investeringen till fördel för alla aktieägare. Det är olyckligt att det inte har varit möjligt att lösa frågan i godo. Vi och våra juridiska rådgivare är säkra på att vi följer alla åtaganden i aktieägaravtalet och att nämnden kommer att dra slutsatsen att vi inte bryter mot aktieägaravtalet, säger vd Christian Fladeland.