Heba höjer prognos

Heba kom med en positiv Q2-rapport i går, och höjer helårsprognosen för förvaltningsresultatet.

Heba har tidigare prognostiserat med ett lägre förvaltningsresultat än föregående år. Nu bedöms förvaltningsresultatet bli i nivå med 2011, trots lägre hyresintäkter. Detta förklaras med lägre driftskostnader och ett förbättrat finansnetto.

Hyresintäkterna för andra kvartalet uppgick till 57,2 (58,6) miljoner kronor. Förvaltningsresultatet uppgick till 22,7 (22,1) miljoner kronor. Värdeförändring på förvaltningsfastigheter och räntederivat uppgick till 52,5 (148,0) miljoner kronor.
För halvåret uppgick hyresintäkterna till 114,6 miljoner kronor (117,4).

Driftsöverskottet uppgick till 63,0 (62,0), och förvaltningsresultatet till 38,9 miljoner kronor (36,3). Värdeförändringar på fastigheter uppgick till 78,5 (172,3) miljoner kronor och på räntederivat till 4,2 (-1,8) miljoner kronor.

Substansvärdet uppgick till 75 (72) kronor per aktie.

– Bolagets räntekostnader för första halvåret har minskat till 17,5 (19,6) miljoner kronor till följd av en något lägre genomsnittlig ränta jämfört med samma period föregående år, skriver vd Lennart Karlsson i vd-ordet.

– Hebas hyresförhandlingar för år 2012 pågår för närvarande och cirka 40 procent av Hebas hyror för 2012 är ännu inte fastställda. Parterna har inte lyckats enas om den så kallade Stockholmsmodellen som innebär att kvalité och läge på bostaden ska påverka hyran i högre utsträckning. Fastighetsägarna Stockholm har strandat hyresförhandlingarna för 2012 eftersom parternas yrkanden om hyresnivåer ligger långt ifrån varandra. Det har medfört att hyresförhandlingarna på den privata sidan har dragit ut på tiden.

– Heba arbetar aktivt med fastighetsutveckling både i form av nyproduktion och ROT-arbeten. Pågående nybyggnadsprojekt är Kv. Vattenfallet i Råcksta med 77 lägenheter som färdigställs i december 2012 och kv. Agnes­ Cecilia i Annedal med 85 lägenheter som färdigställs i november 2013. Vidare pågår planering för ytterligare nyproduktion av 127 lägenheter i Norra Djurgårdsstaden och i Gubbängen. Heba har även för avsikt att bygga 400 student­ och gästforskarbostäder på Karolinska Institutets campus i Solna.

– Heba har under 2011 färdigställt ROT­-ombyggnad av fastigheten kv. Bisvärmen 7 vid Olaus Magnus väg i Gullmarsplan. Ombyggnadsarbetena fortsätter med de angränsande fastigheterna kv. Bisvärmen 4, kv. Bisvärmen 5 och kv. Bisvärmen 6. Sammantaget omfattar dessa kvarter 200 lägenheter som får nybyggnadsstandard samtidigt som de bidrar till att förbättra bolagets lönsamhet.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer