Fastighetsägaren Higab har tecknat en avsiktsförklaring med en aktör och nu ska de tillsammans staka ut framtiden för ikoniska Feskekôrka. Läs mer om det tänkta konceptet.
I september stängde den göteborgsikoniska byggnaden Feskekôrka för en genomgående upprustning. Samtidigt har fastighetsägaren Higab efterlyst konceptförslag för framtiden och efter utvärdering av inkomna förslag har man nu undertecknat en avsiktsförklaring om att skriva hyresavtal med bolaget Västkustupplevelser med början 2023.
Avsiktsförklaringen innebär att Higab och Västkustupplevelser tillsammans kommer undersöka hur konceptplanerna ska kunna förverkligas. Det finns mycket att ta hänsyn till då Feskekôrka är byggnadsminne och har höga kulturvärden som ska bevaras. En av de tidigare fiskhandlarna, Kerstins Delikatesser, ska flytta tillbaka och samverkan mellan hyresgästerna är också en viktig pusselbit.
Higabs affärsutvecklare Anette Persson berättar mer om det senaste steget för Fastighetssverige.
– I detta skedet har vi ett koncept som vi tycker är spännande, men nu måste vi sätta oss ner och jobba tillsammans för att se vad vi kan få in i kyrkan och se vilka ytor som kan utnyttjas. Det är mycket att tänka på, vi har med oss två projektledare som har jobbat med förstudien så vi vet vad vi behöver tänka på när vi bygger om Feskekôrka. Vi har även med arkitekter från White i den här processen.
För Feskekôrka inbegriper konceptplanerna, förutom restaurang och fisk- och skaldjursförsäljning, bland annat vinbar, eget rökeri och servering av egen sill och snaps. Besökarna ska kunna provsmaka sig fram till sina favoriter och välja om de vill köpa med hem eller avnjuta dem på plats. Kultur står också på agendan – med en mindre scen i Feskekôrka kommer både nya och etablerade artister kunna bidra till en större helhetsupplevelse.
– Vi tycker att det är ett spännande koncept, vi vill ha Feskekörka levande på fler tider under dygnet och då behöver många delar levandegöras. Man kommer att känna igen sig, men det kommer hända mer på platsen och vi tror att det kommer uppskattas, både av göteborgare, turister och även området i stort, säger Anette Persson.
Bakom Västkustupplevelser som utvecklat konceptet står tre personer med gedigen erfarenhet av fisk- och restaurangverksamhet på Västkusten: Joacim Lager och Johan Taaning från Västkustgruppen som bland annat driver Åstols Rökeri och Tjörns Havspensionat samt Niclas Hammarstrand med exempelvis Thorskogs Slott och Barrique Wine Bar i bagaget.
Avsiktsförklaringen innebär att alla inblandade aktörer nu kan påbörja det arbete de ska bedriva tillsammans de närmsta månaderna.
– Det som händer nu är att vi påbörjat arbetet tillsammans där vi ska försöka pussla ihop detta. Vi tänker att det nog tar några månader och när vi väl vet planen framåt kan vi teckna hyresavtal. Just nu pågår tömning av hela kyrkan invändigt och därefter har vi tänkt att påbörja det stora underhållsarbete som krävs. Ramen för byggnaden är den som gäller och den kommer inte att förändras, så göteborgarna kommer att känna igen sin Feskekörka, försäkrar Anette Persson.
