Här är ledningen för Alms och Corems nya bostadsutvecklingsbolag

Patrik Mellgren, vd Tobin Properties. Bild: Tobin Properties

Styrelse och ledande befattningshavare har utsetts.

Patrik Mellgren, tidigare bland annat vd för Tobin Properties, blir vd för Alm Equitys och Corems nya bolag för utveckling av hyresbostäder.
Planen är att det befintliga bolaget Tobin Properties ska byta namn till Klövern som blir varumärket för det nya bolaget.
En extra bolagsstämma i Tobin Properties AB hölls den 31 mars 2022 vid vilken ny styrelse valts och ledande befattningshavare utsetts.
Tobin Properties har, som följd av att Corem, tillsammans med Alm Equity AB ingått ett bindande avtal om att av Tobin Properties bilda ett gemensamt bolag för utvecklandet av hyresbostäder för egen förvaltning, vid extra bolagsstämma beslutat om ny styrelse samt utsett ledande befattningshavare vilka tillträder under april 2022.

Styrelsen i bolaget kommer utgöras av:
Patrik Essehorn, Styrelseordförande – Partner Walthon Advokater AB och Styrelseordförande Corem
Joakim Alm, Styrelseledamot – vd och Styrelseledamot ALM Equity
Eva Landén, Styrelseledamot – vd Corem, Styrelseordförande Specialfastigheter AB
Hanna Wachtmeister, Styrelseledamot – vd Flat Capital AB, Styrelseledamot Svenska Nyttobostäder AB
Maria Wideroth, Styrelseledamot – Advokat och Partner Landahl Advokatbyrå, Styrelseordförande ALM Equity
Johan Unger, Styrelseledamot – Egen verksamhet, Styrelseledamot ALM Equity
Katarina Bolander Apazidis, Styrelseledamot – Finans- och affärsutvecklingschef på Fastighets AB Förvaltaren

Ledande befattningshavare i bolaget kommer att vara:
Patrik Mellgren, CEO – Tidigare Affärsområdeschef Projektutveckling Corem och vd Tobin Properties
Mathias Wallestam, CIO – Tidigare Chef Affärsutveckling Projektutveckling Corem
Louise Eklund, COO – Tidigare COO ALM Småa Bostad
Jörgen Eriksson, CFO (med start i maj 2022) – Tidigare Finanschef Estea

Tobin Properties är ett dotterbolag till Corem vilket kommer namnändras för att framåt bedriva verksamheten under namnet Klövern. Ägandet i bolaget kommer, efter apportemission från Corem respektive Alm Equity, vid tillträdet uppgå till cirka 51 procent för Corem och cirka 49 procent för Alm Equity. Avtalet är villkorat av erforderliga myndighetstillstånd samt erforderliga beslut på bolagsstämmor. Bolaget kan utökas till att inkludera flera fastighetsägare och avses att noteras på Nasdaq Stockholm.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer