”Har alltid varit attraherad av NCC”

Robert Bolmgren om framgångarna i JLL – och varför han byter till NCC Property Development.
”Har alltid varit attraherad av NCC”
Robert Bolmgren. Bild: NCC

I drygt fem år har Robert Bolmgren haft ansvar för affärsområdet Leasing på JLL och har under den tiden lyckats bidra till att mer än fördubbla försäljningen. Succéartade år, onekligen.

– Ja, jag har haft en fantastisk tid på JLL. Vi har gått från fem anställda i mitt team till 14 i dag. Det har varit en otroligt rolig och spännande resa.

Hur har branschen förändrats?

– Jag vet inte om branschen i sig har förändrats särskilt mycket men vi har försökt att lyfta leasing till en ny nivå på JLL. Vi vill inte bara vara en mäklare som får nycklarna av våra uppdragsgivare och börjar visa lokaler. Vi har utarbetat en väldigt strukturerad uthyrningsprocess, där bland annat fastighetsutveckling ingår, säger Robert Bolmgren.

Någon särskild deal du är nöjd med?

– Nej, det är nog mera helheten. Man har fått gneta på helt enkelt. Sedan är det klart att vi har fått förtroendet i en hel del prestigeuppdrag. Man får komma ihåg att det är tuffare att bedriva uthyrningskonsultverksamhet med den låga vakansgrad som finns i Stockholm, på drygt två procent i CBD.

Hur tacklar man den utmaningen?

– Det innebär att man inte bara kan jobba med innerstadsobjekt, utan försöka se till hela marknaden. Exempelvis har vi haft ett fokus på lager och industri, som vi gjort framgångsrikt. Där är JLL solklar etta i dag.

Varför byter du till NCC?

– Jag har alltid varit attraherad av NCC, som bolag och varumärke betraktat. Vidare är det alltid spännande att syresätta sig själv också efter fem år på ett ställe. Jag har beundrat NCC lite grann på avstånd, så när chansen dök upp så tycker jag att det var ett bra läge att ta mig an nya utmaningar.

Vad är det som attraherat med NCC?

– Det är ett stort bolag med finansiella muskler, är strukturerat och har många bra och spännande projekt. Jag har också fått ett väldigt stort förtroende för Carola (Lavén) som blir min chef.

Som försäljningschef för Property Development kommer Robert Bolmgren att leda och utveckla uthyrningsarbetet av några av NCC:s mest spännande projekt i tillväxtregioner i Norden tillsammans med försäljningsorganisationerna i de fyra nordiska länderna. Målsättningen är att öka affärsområdets totala projektportfölj och ambitionen är att fortsätta erbjuda kunderna attraktiva lokaler redan i projektens planeringsfas.

– Nu har jag inte börjat än, så det är svårt att säga något om NCC. Men det känns som man satsar offensivt, och det är oerhört roligt.

Robert Bolmgren tillträder sin nya tjänst 10 april.

Läs också