Nyligen lämnade Savills transaktionschef Johan Bernström sin tjänst för att starta upp en egen verksamhet. Hans efterträdare blir Fredrik Östberg.
Fredrik Östberg kom till Savills från Angermann i december 2011 och har hela tiden jobbat i transaktionsteamet. Innan Angermann jobbade han på Leimdörfer och Vasakronan.
– Vi är glada att Fredrik valt att överta rollen som Transaktionshef. Vi vill samtidigt passa på att tacka Johan för hans utomordentliga insatser i arbetet att implementera Savills uttalade tillväxtstrategi för Sverige. Det arbetet fortsätter nu med Fredrik som ny transaktionschef, säger Borja Sierra, CEO Savills Europe.
– Savills är ett av världens mest välkända varumärken inom fastighetssektorn och det känns självklart stimulerande att i min nya roll få möjligheten att fortsätta utveckla den svenska transaktionsverksamheten, säger Fredrik Östberg.