Han blir ny vd för Heba

Hebas styrelse har utsett Patrik Emanuelsson till ny vd. Han efterträder Lennart Karlsson som kommer att pensioneras vid utgången av 2017.

Patrik Emanuelsson tillträder sin tjänst som vd den 2 oktober. Lennart Karlsson kvarstår som rådgivare till utgången av året och är föreslagen att väljas till styrelseledamot i Heba vid årsstämman den 3 maj i år.

Patrik Emanuelsson är för närvarande vd för Locum, Stockholms Läns Landstings bolag för förvaltning av landstingets vårdfastigheter. Dessförinnan var han vd för Micasa Fastigheter i Stockholm som är ett bolag som äger och förvaltar Stockholm Stads omsorgsfastigheter. Under åren 2000-2013 innehade Patrik Emanuelsson ett flertal olika chefsbefattningar hos Svenska Bostäder bland annat som affärsutvecklingschef, fastighetschef och vice vd.

– Vi är glada över att kunna utse Patrik Emanuelsson till ny vd. Han har lång och gedigen erfarenhet som ledare i fastighetsbranschen med hög kompetens avseende hyresbostäder och samhällsfastigheter som passar väl in med Hevas inriktning, säger Sören Härnblad, styrelsens ordförande.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer