Han blir ny styrelseordförande för Norrlandsfonden Bostadsfinansiering

Han blir ny styrelseordförande för Norrlandsfonden Bostadsfinansiering
Mattias Lundström tar över som styrelseordförande efter Gunnar Olofsson. Bild: Norrlandsfonden

Mattias Lundström, vd för Norrlandsfonden, har utsetts till ny styrelseordförande för Norrlandsfonden Bostadsfinansiering AB. Han tillträder uppdraget den 1 juli 2026 och efterträder Gunnar Olofsson.

Norrlandsfonden Bostadsfinansiering AB är ett helägt dotterbolag till Norrlandsfonden som erbjuder marknadskompletterande topplån för byggande av hyresrätter i strategiskt utvalda kommuner där bostadsbehovet är stort men marknadens förutsättningar är begränsade.

– Tillgången till bostäder är avgörande för att möjliggöra fortsatt tillväxt och den gröna omställningen i samhällen med stora investerings- och etableringsbehov, säger Mattias Lundström.

Modellen med Norrlandsfonden kompletterar bankens och byggherrens finansiering och syftar till att möjliggöra bostadsprojekt som annars riskerar att inte bli av.

– Norrlandsfonden Bostadsfinansiering har en viktig roll i att skapa förutsättningar för fler bostadsinvesteringar, och jag ser fram emot att fortsätta utveckla bolaget tillsammans med styrelsen, säger Mattias Lundström.

Läs också