Han blir ny GD på Fortifikationsverket

Lena Jönsson, generaldirektör på Fortifikationsverket (som ska läggas ned), slutar den 31 december. Hennes förordnande går ut efter tre år på myndigheten. Hennes efterträdare heter Urban Karlström.

– Jag ser fram emot uppdraget. Fortifikationsverket har en mycket intressant verksamhet som är viktig för samhället och jag ska göra mitt bästa för att lotsa organisationen in i de nya former som beslutas, säger Urban Karlström.
Fortifikationsverket kommer att läggas ned och stora delar av verksamheten fortsätter i andra organisationer. En kommande utredning ska ge förslag på hur överföring av fastigheterna till andra aktörer ska genomföras.
Urban Karlström har tidigare varit generaldirektör på VTI (Statens Väg- och Transport-forskningsinstitut) och har en bakgrund som statssekreterare. Han har haft uppdrag som regeringens utredare och han har bland annat varit chefsekonom på Riksgäldskontoret.

Läs också