Grandab och Profura Fastigheter bildar Granfura Fastighets AB. Första affären är klar.
Grandab och Profura Fastigheter har tillsammans bildat bolaget Granfura Fastighets AB. Bolaget skall bygga en portfölj av industri- och kontorsfastigheter i Bohuslän och Trestad.
Bolaget har som första affär köpt fastigheterna Bulten 3, 4, 5 samt Dyrsten 6. Fastigheterna omfattar en yta om sammanlagt cirka 6 000 kvadratmeter och är fullt uthyrda och inrymmer hyresgäster såsom Optimera och Ramirent.
– Vi har under en tid letat efter fastigheter i Uddevalla då vi bedömer orten som attraktiv. Genom förvärvet har vi lagt grunden för vår gemensamma satsning och vill fortsätta vår expansion i Bohuslän och Trestad. Vi fokuserar nu på att hitta kompletterande objekt, säger Carl Petre, partner i Grandab Management.
– Profura Fastigheter ser med tillförsikt fram emot utvecklingen av bolaget och bedömer att marknaden för den här karaktären av fastigheter och området är på uppåtgående. Jag har länge varit aktiv i Uddevalla med omnejd och vet vilket bra företagsklimat som finns, säger Profurakoncernens ägare Bernt Ivarsson.
Granfura Fastighets AB har biträtts av Advokatfirman Allié.
Förvärv har skett som bolagsaffär och fastigheterna har tillträtts den 1 juli 2015.
