Genova utser Krister Karlsson till vice vd

Genova utser Krister Karlsson till vice vd
Krister Karlsson. Bild: SBB.

Genova Property Group har utsett Krister Karlsson till Vice vd samt medlem i koncernens ledningsgrupp, med ansvar för utvecklingen av bolagets båda verksamhetsområden fastighetsförvaltning och utveckling. Han tillträder tjänsten i mars 2027.

Krister Karlsson kommer närmast från Samhällsbyggnadsbolaget i Norden, SBB, där han sedan 2016 varit vice vd samt Chef Fastighetsförvaltning och sedan 2022 haft rollen som COO. Dessförinnan arbetade han som Chef Plan- och Fastighetsutveckling på Rikshem. Tidigare erfarenheter omfattar ledande roller inom NCC som Regionchef Baltikum, Projektchef Sverige och Fastighetsutvecklare. 

– Jag är glad att välkomna Krister Karlsson till Genova som vice vd. Krister har en bred och gedigen erfarenhet av att leda och utveckla fastighetsverksamheter, med kompetens inom både förvaltning och utveckling. Han kommer att stärka vår organisation och få en viktig roll när vi fortsätter att utveckla Genova med fokus på lönsam tillväxt och långsiktigt värdeskapande, kommenterar Michael Moschewitz, vd för Genova.

– Genova har en imponerande fastighetsportfölj i attraktiva lägen och en historik av framgångsrika utvecklingsprojekt. Det känns inspirerande att få lära känna organisationen och tillsammans med teamet fortsätta att utveckla verksamheten och skapa värden för såväl hyresgäster som aktieägare, kommenterar Krister Karlsson, tillträdande vice vd.

Läs också