Kommunala Gavlegårdarna i Gävle vill sälja 803 lägenheter i två bostadsområden i Gävle. Fastigheterna ligger i Sätra och på Brynäs. NAI Svefa har fått försäljningsuppdraget.
För att Gävle ska kunna fortsätta växa och människor erbjudas en bostad har Gavlegårdarna ett mål från ägarna, Gävle kommun, som i dagsläget säger att företaget ska bygga 750 lägenheter till 2020.
Den föreslagna försäljningen av fastigheterna är tänkt att bidra till finansieringen av nyproduktion och investeringar i befintliga fastigheter.
Fastigheterna ligger på adresserna; Norrbågen och Porfyrvägen i Sätra. På Brynäs ligger fastigheterna på; Boothsgatan, Ladugatan, S Hospitalsgatan, S Fiskargatan, S Sjötullsgatan och Waldenströmsgatan.
I stadsdelarna Sätra och Brynäs har Gavlegårdarna idag närmare cirka 75 procent av det totala antalet hyresrätter.
Gavlegårdarna sålde för två år sedan 737 lägenheter till IHF Bostad.