Stendörrens vd Fredrik Brodin om det transaktionslugna halvåret, branschens viktiga miljöansvar – och den hårda kritiken mot regeringen i senaste kvartalsrapporten.
Resultatet minskade men hyresintäkterna ökade. Så sammanfattas Stendörrens halvårsrapport som släpptes i början av månaden.
Fredrik Brodin konstaterar att det har varit tunt transaktionsmässigt för Kvalitenabolaget, och att det mest har handlat om ”finlir”.
– Det är egentligen inte några överraskningar åt något håll. Vi har inte gjort jättemycket affärer det första halvåret. Vi har köpt lite grann, sålt lite grann – och putsat lite på balansräkningen. Det är alltid något hus som man inte tycker passar.
Varför har ni varit defensiva?
– Vi har ju definitivt de finansiella förutsättningarna och vi vill gärna växa. Men det gäller att inte förköpa sig.
Många påstår att det är för dyrt.
– Det tycker inte jag. Det är en bra värdering av husen i dag, inte alls övervärderat. Men visst, det gör det ju dyrare att köpa avkastning – så är det ändå för alla i branschen. Särskilt med den räntekurvan som fortsätter att vara låg. Vi har ett historiskt stort yield-gap, säger Fredrik Brodin.
Om siffrorna i halvårsrapporten inte bjöd på några överraskningar stack desto mer ut i vd-ordet. Stendörren Fastigheters vd visade starkt sina känslor inför regeringens skatteförslag, som ju har präglat nyhetsrapporteringen i branschen den senaste tiden.
” Sverige har i många avseende varit världsledande när det gäller miljöarbete. Förutsättningarna har varit starka politiska inriktningsbeslut och lönsamma industriföretag som har varit villiga att betala det högre priset denna utveckling medfört.
Tyvärr ser inte dagens regering sambanden tydligt då en förutsättning för hållbart fastighetsägande är just lönsamhet. Regeringen bör istället skapa incita¬ment för branschen att använda sitt överskott i håll¬barhetsarbetet istället för att införa nya skatter vilka är direkt riktade mot fastighetsbranschen. Fastigheter är resurskrävande och utgör nödvändiga förutsätt¬ningar för vår tillväxt och berör alla medborgare och företag. Kraven ökar och vår värld måste stå samlad och ta ansvar, ett ansvar som sträcker sig mycket längre än minskad användning av fossila bränslen.”
Fredrik Brodin utvecklar:
– Det jag egentligen vill säga är att ja, fastighetsbranschen har tjänat bra pengar. Och när man har gjort det så försöker politiker att rikta speciella skatter mot fastigheter. Jag menar, fastighetsbranschen är inte ensamma om att belåna för att investera. Det gör i stort sett samtliga privata utövare, och det är inte direkt ”rocket science” i fastightsbranschen.
Samtidigt inser han att aktuellt ränteläge har gynnat fastighetsbranschen.
– Vi äger många fastigheter och har en stor klimatpåverkan, det är en viktig del i vårt arbete. Vi försöker att vara resurssnåla, låga på energi, ha en lång livslängd och så vidare. Fastigheter behövs, och kommer alltid att behövas, för att få tak över huvudet. Oavsett om vi pratar bostäder eller kommersiellt.
Vad ska man göra då?
– I stället för att skatta branschen hårdare kan man trycka på branschen än mer och säga att den här typen av investeringar ni gör är avdragsgilla, ni får lägre skatt. Hjälp oss att göra skillnad istället, säger Fredrik Brodin och fortsätter:
– En förutsättning för att göra skillnad på miljön är att vara rik. Det är inte direkt fattiga som kör Tesla. På Stendörren Fastigheter tar vi hållbarhetsarbetet på största allvar. Kan vi ha fastigheter som ligger nära tågförbindelser är det också att ta ansvar, till exempel.
Fredrik Brodin vill inte avslöja hur nära man är nya förvärv men säger att det kan komma att röra på sig mer under hösten. I och med rekryteringen av Johan Bråkenhielm, ny transaktionsansvarig, så finns det inget skäl att betvivla en mer intensiv takt.
– Den värvningen är huvudet på spiken. Vi är jätteglada att Johan kommer in. Det kommer skapa förutsättningar för oss att volymmässigt skapa oss fler möjligheter inom vissa segment, säger Brodin om senaste tillskottet och avslutar:
– Stendörren har tredubblats de senaste tre åren, detta genom små förvärv hela tiden. Nu (2017) har vi tittat på mycket objekt men inte kunnat motivera ett köp. Istället har vi investerat pengar i mark, bland annat.
