Ytterligare fem aktörer får markanvisning för kontor i Hyllie, utbyggnadsområdet i södra Malmö.
Sammanlagt reserveras mark för 48 000 kvadratmeter kontor i Hyllie. Beslut togs på Tekniska nämndens sammanträde i går.
De nya kontorsutvecklarna är Briggen, Midroc, Vasakronan och Wihlborgs. Också Annehem har tilldelats markreservation, men de finns i Hyllie sedan tidigare, med sitt Point Hyllie.
Sedan tidigare håller också Steen & Ström (i Emporia), Parkfast (i Malmö Arena) och Skanska Öresund (kontorshuset Klipporna) på med kontorsutveckling i Hyllie.
– Alltfler inser de unika möjligheterna som finns i Hyllie. De nya markreservationerna visar på Malmös attraktionskraft och ett starkt intresse för att utveckla kontor i området. Det signalerar även de befintliga kontorsutvecklarna som har en bra uthyrning och ser en framtid här, säger Magnus Alfredsson, projektledare för Hyllies utbyggnad i Malmö stad.
I utbyggnaden av Hyllie planeras totalt 9 000-10 000 bostäder och lika många arbetsplatser. De senaste åren har Malmö Arena, Hyllie station, Stationstorget med delar av Point Hyllies kontorsbyggnader och parkeringshuset Park & Ride färdigställts.
I februari 2012 öppnar Malmömässan och i oktober öppnar köpcentret Emporia.
Under 2012 startar även byggnationen av de första bostäderna utmed områdets huvudgator Hyllie allé och Hyllie boulevard, som totalt omfattar cirka 2 000 bostäder.