Franzon ersätter Sollbe i SLP:s styrelse

Franzon ersätter Sollbe i SLP:s styrelse
Annie Franzon, transaktionschef Diös. Bild: Göran Strand/Diös

Unni Sollbe ställer inte upp för omval till SLP:s styrelse. Hon föreslås ersättas av Diös transaktionschef Annie Franzon.

Unni Sollbe har varit styrelseledamot i SLP sedan 2020. Hon avslutade sin tjänst som vd för Stena Fastigheter i Malmö relativt nyligen och är också föreslagen till styrelsen för Wihlborgs. Hon ersätts alltså av Diös transaktionschef Annie Franzon.

Annie Franzon har en kandidatexamen i Ekonomisk Fastighetsförvaltning från Högskolan i Gävle. Hon har varit verksam på Diös Fastigheter i över tio år, tidigare som transaktionsansvarig samt värderare/ekonom. Dessförinnan innehade hon administrativa roller på Akelius Residential Property AB och Stena Recycling AB. Annie Franzon har stor erfarenhet av fastighetstransaktioner, värderingar och strategiskt portföljarbete samt besitter en gedigen kompetens inom affärsutveckling och ledarskap. Annie Franzon är oberoende både i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i förhållande till större aktieägare. 

I samband med årsstämman den 16 april föreslås styrelsen i SLP se ut enligt följande:

  1. Erik Selin, ordf. (omval)
  2. Peter Strand, vice ordf. (omval)
  3. Sofia Ljungdahl (omval)
  4. Jacob Karlsson (omval)
  5. Tommy Åstrand (omval)
  6. Annie Franzon (nyval)

Läs också