Framtidens Solna – här är den storslagna visionen

Presenterades i Almedalen. ”Bromma flygplats kommer inte finnas för alltid.”
Framtidens Solna – här är den storslagna visionen
Under onsdagen redovisade ett gäng aktörer en storslagen vision för framtidens Solna. Men när eller om detta nya Solna blir verklighet är oklart. Johan Zachrisson, Fabege, är dock optimistisk. Bild: Anthon Näsström

En station längs Arlanda Express-sträckan, mer grönska och en hel del andra sammanhängande strukturer. Solnas tillväxt kommer explodera om ett gäng aktörer får bestämma.
– Det är viktigt att vi tar vara på den stora potential som finns, säger kommunstyrelseordförande Sara Kukka-Salam (S).

Under Almedalsveckan presenterades för första gången en gemensam framtidsvision för hur Solna kan utvecklas med nya stadsmiljöer, starkare kopplingar och stärkt tillgänglighet till Arlanda och huvudstadsregionen. Detta gjordes i Skanskas trädgård på onsdagen med ett gäng aktörer.

Representanter för ”Tillsammans Solna”

Sara Kukka-Salam (S), kommunstyrelsens ordförande, Solna stad
Erik von Marten, arkitekt, ON arkitekter
Gert Wingårdh, arkitekt, Wingårdhs arkitekter
Thomas Sandell, arkitekt, Studio Sandell
Johan Zachrisson, affärsutvecklingschef, Fabege
Susanne Bäckström, chef stads- och fastighetsutveckling, Vasakronan
Joakim Åkesson, vice vd bostad- och projektutveckling, Skanska Sverige

Intervjuer och kortare dragningar genomfördes där de minst sagt storslagna planerna presenterades. Bland det mest intressanta är planerna för Solna stations framtida betydelse. Arkitekten Gert Wingårdh konstaterar till bilden av pendeltågsstationen:
– Det känns inte direkt som man kliver av i Sveriges evenemangs-Mecka, säger han om hur den ser ut idag och istället visar en visionsbild över en dubblerad perrong med inbjudande grönska.

Mats Rönnbo, chef strategisk affärsutveckling och partnerskap, Skanska, i samtal med Gert Wingårdh.

Solna station ska här bli ”Stockholm Nord” – en station som kan bli en del av Arlanda Express. Från dagens 18 minuter till 20 minuter mellan Stockholms central till flygplatsen.

– När vi tittar på utvecklingen av Solna station, då ska man inte bara se det som en försörjningspunkt för Arenastaden, för Mall of Scandinavia och för Strawberry Arena. Man ska också se det i kontexten av att Bromma antagligen inte kommer att finnas för alltid och då behövs det kanske smartare resmöjligheter till Arlanda som gör att man inte är lika knuten till centralstationen. Dessutom ska man se det i perspektivet av att centralstationen står inför ombyggnader och då kan det vara klokt att ha en anhalt som är något utanför stan som avlastar lite av avgångarna som kommer där också, säger Johan Zachrisson.

Så mycket mer än en skiss över det nya Solna är det inte i nuläget. Men som det ser ut nu verkar man få politiken med sig. Stadens kommunstyrelseordförande Sara Kukka-Salam (S) är väldigt positiv över det som arbetsgruppen har satt ihop.

– Det är precis så här min vision att Solna ska utvecklas ser ut. Det är viktigt att vi tar vara på den stora potential som finns och egentligen suddar ut de barriärer som har funnits. Det här är egentligen vad staten behöver ha som utgångspunkt när vi nu ska planera Solna för framtiden, säger hon och tillägger:
– Självklart ska Arlanda Express stanna i Solna och det är dags att både stat och region sätter ner foten kring att Solna station är den enda knytpunkten i länet som kan bli Stockholm Nord – med Tomteboda som den sammankopplade stadsdelen. Jag är väldigt positiv till det här.

Sara Kukka-Salam (S), KSO i Solna stad, ger tummen upp till aktörernas Solna-vision.

Gällande tidsplanen avslutar Johan Zachrisson optimistiskt genom att konstatera:

– Det är nog många som tittar skeptiskt på den här bilden och tänker ”det där kommer aldrig bli verklighet”. Men titta 20 år tillbaka i tiden; då kom Fabege, Solna stad och Svenska fotbollförbundet överens om en ny nationalarena med tillhörande stadsdel. Hur många har varit på Mall of Scandinavia och Friends Arena? (Numera Strawberry Arena, red. anm.).

Läs också