Framtiden Byggutveckling har tagit fram en ny serie koncepthus med radhus och andra marknära bostäder som ger möjlighet till egen eller delad trädgård. Det är ett steg i bolagets önskan om att skapa en mer blandad bebyggelse i Göteborg. De första radhusen enligt Framtiden Byggutvecklings koncept planeras att byggas i Bergsjön av Egnahemsbolaget med preliminär start under hösten 2026.
De marknära bostäderna ger möjlighet till egen eller delad trädgård och kan byggas antingen som hyresrätter, bostadsrätter eller äganderätter. Husen kan anpassas till olika områdens specifika karaktär och ska fungera för olika livsstilar och ekonomiska möjligheter.
– Vi har arbetat med att utveckla en basarkitektur som bygger på klassiska gestaltningsprinciper, vilket gör att husen håller över tid. Vi har skapat flexibla bostäder som kan byggas i hela staden och som vi tror kommer att uppskattas av göteborgarna, säger Dan Sandén som är vd på Framtiden Byggutveckling.
De första radhusen enligt Framtiden Byggutvecklings koncept planeras att byggas i Bergsjön av Egnahemsbolaget med preliminär start under hösten 2026. Även i Biskopsgården och andra områden finns det planer på att bygga nya radhus.
Det har också tagits fram andra typer av marknära bostäder, så kallade ”fyrbohus”, i storlekarna 2-4 rum och kök. Det är en form av marknära boende med fyra lägenheter per hus där bostäderna har tillgång till en egen eller gemensam trädgård.
