Affärssystemföretaget Fortnox tecknar ett sjuårigt hyresavtal med Wihlborgs om 3 700 kvadratmeter i Werket i Dockan, Malmö. Det är en utökning med cirka 2 300 kvadratmeter jämfört med bolagets nuvarande lokaler. Tillträde äger rum under senvåren 2027.
Fortnox har varit hyresgäst hos Wihlborgs sedan 2020 på Drottninggatan 15 och har under åren successivt utökat till 1 400 kvadratmeter. Nu flyttar bolaget sin Malmöverksamhet till större och anpassade lokaler på Isbergs gata 2 i Dockan. Ytan omfattar nästan två hela våningsplan.
Werket är en del av Dockans fortsatta utveckling från industriområde till en blandning av entreprenörsdrivna verksamheter, kunskapsorganisationer och etablerade företag. Under hösten expanderar Media Evolution sin närliggande verksamhet till Werket för att bland annat skapa ett nytt nav för entreprenörskap, hållbar tillväxt och framtidsarbete tillsammans med Minc och spelcommunityt Game Habitat. Även Cloetta flyttar sitt största kontor i Skandinavien till huset under hösten.
– Malmö är en viktig del i vår fortsatta tillväxt, inte minst genom möjligheterna att attrahera kompetens inom ekonomi, tech och utveckling. Vi gillar kombinationen av service, restauranger, marina och spännande verksamheter, liksom närheten till tåg- och bussförbindelser. I Werket får vi en större och mer flexibel arbetsplats, med både stora ytor för samarbete och möjlighet till koncentrerat arbete. Vi har haft en bra relation under Wihlborgs i flera år och ser fram emot att fortsätta samarbetet i Werket, säger Peter Bengtsson, Head of Facilities på Fortnox.
– Fortnox har vuxit tydligt i Malmö sedan de blev hyresgäster hos oss 2020, och det är roligt att nu kunna erbjuda dem en lokal som följer med i den utvecklingen. Både huset och närområdet har många av de kvaliteter som verksamheter efterfrågar idag. Att Fortnox dessutom ser fortsatt potential i Malmö är ett fint kvitto på stadens attraktionskraft som arbetsmarknad, säger Ulrika Hallengren, vd på Wihlborgs.
